Download

Kurani Fisnik Arabisht
Komplet Kur'ani si Word DOC nga kompleksi i Medines

Kur'ani Fisnik - Arabisht - FONTET
Fontet pėr Kur'anin nėse dėshironi ta kopjoni nė WORD

Kurani arabisht nga programi Harf Mushaf
Ėshtė Word Dokument me komplet Kur'anin. Ndihmon nė kopjimin e ajeteve pėr ata qė dėshirojnė t'i inkuadrojnė nė tekstet e tyre. Fontet arabisht janė tė bashkangjitur nė zip fajll.

Meshari Rashid - Sexhde
Meshari Rashid - Sexhde

Meshari Rashid - Tewbe
Meshari Rashid - Tewbe

Kurani Fisnik Arabisht - TIFF
Komplet Kur'ani si TIFF format (604 faqe nė njė TIFF fajll) nga kompleksi i Medines

Kur'ani - Skenimi komplet i pėrkthimit tė Sherif Ahmetit
Komplet skenimi i Kur'anit (versioni i shtypur nė Medine)

Kur'ani - Pėrkthim i Hasan Nahit
Zip fajll - nė tė gjenden 30 DOC fajlla (ēdo xhuz nė fajll tė veēantė)

Kur'ani - Pėrkthim i Sherif Ahmetit
Doc fajll

Kur'ani - Pėrkthim i Feti Mehdiut
Doc fajll

Kur'ani - Pėrkthim i Darus-Selam
Doc fajll

Komplet skenimi i Kur'anit nė gjuhėn arabe (GIF)
Komplet skenimi i Kur'anit nė gjuhėn arabe - kėto janė gif fajlla me kualitet tė lartė

Kur'ani - Transliterim shqip
Kur'ani nė gjuhėn arabe, por me shkronja latine

Kur'ani - Pėrkthim i Hasan Nahit botimi 4 - AIITC
Pėrkthimi i pėrpunuar i Hasan Nahit nga ana e AIITC. Deri tani kemi hasur nė kėtė gabim serioz: Surja Rad ajeti 2: "...qiejt i ka ngritur me shtylla..."; duhet: "…pa shtylla...". Zoti i fal gabimet e paqėllimta.

Kur'ani - Pėrkthim i Hasan Nahit 2006
Pėrkthimi i Kur'anit nga Hasan Nahi, versioni 2006

Teksti arab i Kur'anit
Teksti arab i Kur'anit - versioni nga interneti i rregulluar nė Word dokument

Databaza e Kur'anit (Access MDB)
Databaza e Kur'anit e cila pėrmban: pėrkthimin nė gjuhėn shqipe, transliterimin arab dhe pėrkthimin boshnjakisht

Rijadus Salihin - Programi
Programi kompjuterik qė bėn shfletimin e tė gjitha haditheve nga pėrmbledhja Rijadus Salihin

Takvimi 5.0 pėr Maqedoni
Program kompjuterik qė thėrret ezanin nė kohėn e caktuar sipas takvimit qė boton Bashkėsia Islame e Maqedonisė. Vlen vetėm pėr qytetet e caktuara nė Maqedoni.

Kushtet e fesė ISLAME
Prezentim i qartė dhe i thjeshtė i kushteve pėr tė qenė musliman

Takvimi i pėrhershėm pėr Maqedoni
Takvimi i pėrhershėm pėr Maqedoni

Takvimi 5 - njė fajll
Takvimi 5 - njė fajll

Meshari Rashid el-Ifasi - Tewbe, Sexhde
Leximi i sureve Tewbe dhe Sexhde nga Meshari Rashid el-Ifasi. Lexim shumė i bukur. Merreni dhe dėgjojeni.

Meshari Rashid - Suretul Mulk
Lexim shumė i bukur

Menshawi Sureja Mulk me lexim "muxhawad"
Lexim i ngadalshėm me stil egjiptian

Mustafa Mahmud - Muhammedi a.s.
Libri i famshėm shkencor mbi jetėn e Muhammedit a.s.

Rijadus Salihin 2 - njė fajll
Rijadus Salihin 2 - njė fajll

Databaza e haditheve tė Rijadus-Salihin
Databaza e tė gjitha haditheve tė pėrmbledhjes Rijadus-Salihin (numėrimi sipas versionit tė xhepit)

40 Hadithe nga Imam En-Neveviu
40 Hadithe nga Imam En-Neveviu

Dyzet hadithet kudsij
e-Libėr

40 Hadithe tė Imam Neveviut
Hadithe tė zgjedhura

70 Porosi tė Pejgamberit s.a.v.s
70 Porosi te Pejgamberit s.a.v.s.

Riajdus Salihin
hadithe te verteta

Hutbeja lamtumirėse
Ligjėrimi i fundit i Muhammedit a.s.

Shushullima - Hasan Basri
Kėshillat e arta tė Hasan Basriut, anėtar i gjeneratės sė dytė pas Muhammedit a.s.

Programi kompjuterik Kur'an Casni 4.0 - nė gjuhėn boshnjake
Programi Kur'ani Fisnik nė gjuhėn boshnjake

Falja e namazit
Falja e namazit me zė dhe me animacion

My Mom is Amazing
Ilahi shumė prekėse pėr jetimin

Ezani
Ezani i cili thėrret besimtarėt musliman 5 herė nė ditė pėr adhurim tė All-llahut

Shpirti i varfėr
Si duhet pastruar shpirtin?

Bibla, Kur'ani dhe shkenca
Liber i pėrkthyer nė shqip

Shtegu i njohjes
Kėshilla pėr pastrimin e shpirtit dhe qetėsimin e zemrės

Ezani Xhidde
Ezani nė aeroportin e Xhides nė Haxh

Nena ime
NENA

Hadith pėr jetimin
Hadith pėr jetimin

Kurani me ca komente
Kuran nė gjuhėn shqipe me disa komente tė sureve nga Sabri Bajgora

Besimi i Ehli Sunnetit
Besimi i Ehli Sunnetit

Xhumaja
e-Libėr

4 Imamet
e-Libėr

Agjerimi i ramazanit
e-Libėr

Elif-Beja e Kuranit - CDR fajll
Elif-Beja e Kuranit - CDR fajll

Emullgatoret e dyshimtė
Emullgatoret e dyshimtė nė ushqime. Muslimanė! keni kujdes ushqimin qė hani. Shihni pėrbėrjen e cila mund tė jetė nga materie tė dyshimta!

Esmaul-Husna CDR
Esmaul-Husna - 99 Emrat e bukur tė Zotit.

Popujt e Zhdukur
Populli i Nuhut Populli i Lutit Rrėfimi pėr Faraonin

Biri im
Mėshira e All-llahut

Sahihul Buhari 1
Hadithe tė Vėrteta

Sahihul Buhari 2
Hadithe tė Vėrteta

Sahihul Buhari 3
Hadithe tė Vėrteta

Sahihul Buhari 4
Hadithe tė Vėrteta

Sahihul Buhari 8
Hadithe tė Vėrteta

Sahihul Buhari 6
Hadithe tė Vėrteta

All-llahu ekziston (3 pyetje)
Tre pyetje logjike pse All-llahu ekziston

Hadith i Ibn Malikut
Lexo me kujdes

Forma e Namazit
Shehj Albani Dijetar i madh

Pér Muslimmanet qé sapo kan hyr ne Islam
Argumente

Pérshkrimi i agimit té vértet me té cilin hyn koha e namazit
Pėrshkrimi i agimit tė vėrtet me tė cilin hyn koha e namazit

El-Buhari Libri 1
Hadithe 01-348

El-Buhari Libri 4
Hadithe 1395-1772

El-Buhari Libri 8
Hadithe 3326-3648

Fatiha
Fatiha

JETA E PROFETIT MUHAMED
jeta e MUHAMEDIT a,s

Gruaja Ne Islam
Gruaja Ne Islam

Fikhu 1
Fikh

01Fragmente nga jetae Sahabeve
01Fragmente nga jetae Sahabeve

Besimi,bazat ,esenca ,negacioni
Besimi,bazat ,esenca ,negacioni

Kuptimi i kaptinave (xhuzit30).
...

Perse e pranuam fene Islame
Perse e pranuam fene Islame

Deshiroj te pendohem por..
Porosi profetike

Tri Pyetje
Prezentim me argumente ne egzistencen e ALLAHUT

Hilet e shejtanit
hilete e shejtanit

Falėnderoje Allahun
Prezantim

Kushtoji 1 minut Allahut
Prezantim PowerPoint

A ESHTE KURANI VEPER E MUHAMEDIT
Ketu autori sjell fakte dhe argumente bindese ne lidhje me shpifjet e pabesimtareve ne lidhje me autoresin e Kuranit. (www.bibladhekurani.com)

KUR-ANI nė gjuhen shqipe.exe
KUR-ANI nė gjuhen shqipe.exe

25 vepra tė lehta pėr tė cilat shpėrblimet shumėfishohen


60 mėnyra prej mėnyrave tė arritjes sė shpėrblimit dhe shlyerjeve tė mėkateve


Historiku i shkurtėr mbi atomin


Kėshilla dhe udhėzime rreth provimeve shkollore


Mos e hidhėroni Allahun, kujdes, kujdes, kujdes


SHKAQET QĖ KRIJOJNĖ QETĖSI NĖ NAMAZ


Sinqeriteti ėshtė ilaēi mė i dobishėm.


Pėrmbledhja e 1,014 Haditheve
Pėrmbledhja e Hadithėve tė Pejgamberit Alejhi we Selam

Buliq Halid - Shejtani i madh


Dr Jusuf Kardavi - Vėshtrimi ynė nė divergjencat e medh'hebeve nė islam


Dr Mustafa Mahmud - Kur’ani - pėrpjekje pėr tė kuptuarit bashkėkohor


Dr Muhammed Naim Jasin - BESIMI


Ebu Hamid El-Gazali - Shpėtim nga lajthitja


Emir Shekib Arslan - Pėrse myslimanėt kanė mbetur prapa e tė tjerėt kanė pėrparuar


Muhammed Abduhu - Risale et-Teuhid
Shqyrtim mbi monoteizmin islam

Muhammed Xhemil Zejno - Teuhidi dhe shirku


Veset - alkooli, bixhozi dhe duhani


Fjala shqipe nė vend tė fjalės sė huaj
Fjalė tė huaja qė kanė pėrkthim shqip